prysznicowe.pl

Odpływ liniowy czy punktowy? Sprawdź, który wybrać do kabiny prysznicowej

Odpływ liniowy czy punktowy? Sprawdź, który wybrać do kabiny prysznicowej

Aranżacja łazienki często poprzedzona jest wieloma przygotowaniami. Jednym z elementów, któremu trzeba poświęcić chwilę, jest wybór odpowiedniego odpływu prysznicowego. Jest to niezbędny podzespół, ponieważ, to właśnie on uczestniczy w usuwaniu wody z posadzki. Czym różnią się poszczególne rodzaje i jaki odpływ wybrać do kabiny prysznicowej? Podpowiadamy.

Odpływ do prysznica bez brodzika – jak działa?

Konstrukcja prysznica składa się z kilku istotnych elementów. Jednym z nich jest odpływ prysznicowy, za którego sprawą odprowadzana jest woda płynąca z natrysku. To niezbędny komponent każdej kabiny. Istnieje kilka rodzajów odpływów prysznicowych. W zależności od potrzeb można wykorzystać rozwiązania montowane bezpośrednio w podłodze (w prysznicach typu walk-in) oraz w brodzikach. Poszczególne konstrukcje mają swoje wady i zalety. Ponadto nie każda nadaje się do wykorzystania w domowych łazienkach. Niektóre rozwiązania są powszechne między innymi na basenach.

Odpływ liniowy pod prysznicem

Odpływ liniowy prysznicowy ma podłużny kształt i jest usytuowany na posadzce w kabinie bez brodzika. Odprowadzanie wody jest możliwe dzięki delikatnemu nachyleniu podłogi, co sprawia, że spływa ona do odwodnienia. Te rozwiązania wykorzystuje się najczęściej w nowoczesnych łazienkach oraz pomieszczeniach ograniczonych przez niewielki metraż. W przypadku odpływu liniowego woda trafia najpierw do syfonu, z którego jest odprowadzana do ścieków. Co ciekawe, jednym z wariantów odwodnienia liniowego jest odpływ narożny, który montuje się w rogu kabiny.

Odpływ punktowy – zastosowanie

Odpływy punktowe są niekiedy nazywane również kratkami ściekowymi – mogą mieć prostokątne, kwadratowe lub okrągłe kształty. Montuje się je nie tylko w brodzikach, ale również i w prysznicach typu walk-in. Wykorzystuje się je w większych powierzchniach. Są łatwe w konserwacji i instalacji. Znajdują zastosowanie głównie na basenach, warsztatach czy pracowniach. Dosyć rzadko używa się ich w instalacjach usytuowanych w gospodarstwach domowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu?

Wybierając odpływy prysznicowe do łazienki, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim na jego wymiary – należy je dobrać pod kątem rozmiaru łazienki i kabiny. Odpływy punktowe nadadzą się do większych pomieszczeń, z kolei liniowe to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich przestrzeni.

Nie bez znaczenia jest również grubość stropu, w którym będzie instalowany odpływ. Kolejną kwestią jest wytrzymałość elementu. Warto wybierać trwałe modele wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Wówczas ma się pewność, że odpływ posłuży przez długi czas i nie będzie przyczyną nieprzyjemnych w skutkach awarii. Co więcej, musi być szczelny – w przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania pleśni.

Dla miłośników estetycznie zaprojektowanych wnętrz bardzo ważny jest również wygląd danego elementu. Warto zastanowić się nad wyborem odpływu prysznicowego, który będzie idealnie współgrał z kolorem posadzki, kabiną, armaturą oraz pozostałymi elementami łazienki. Zakup funkcjonalnego jak i gustownie zaprojektowanego odpływu sprawi, że łazienka będzie prezentować się wyjątkowo i schludnie.

Wybierając odpływ punktowy, dobrze jest zastanowić się nad jego kształtem. Kwadratowe i prostokątne wersje będą zdecydowanie łatwiejsze w montażu – wówczas przycinanie kafli i posadzki okaże się prostsze, niż w przypadku okrągłych wariantów.

Istotną kwestią jest przepustowość syfonu. Należy ją dopasować do wydajności natrysku, jednakże zaleca się, by wynosiła ona minimum około 30 litrów na minutę. Montując odpływ, należy zwrócić uwagę na ustawienie spadu. Z reguły jest on podany przez producenta danego komponentu. Wybór syfonu do odpływu z niewłaściwą przepustowością grozi tym, że woda będzie się zbierać na podłodze lub w brodziku.

Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy kratka odpływu jest wyjmowana. Bardzo często występują takie modele – są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Prostota konserwacji wpływa nie tylko na komfort, ale również ogranicza ryzyko związane z zatykaniem się odpływu.

Wybierz odpływ prysznicowy dopasowany do Twoich potrzeb

Odpływ prysznicowy jest niezbędnym elementem każdej kabiny prysznicowej. Trzeba poświęcić nieco więcej czasu na jego odpowiedni wybór. Właściwie dobrany komponent nie tylko sprawi, że łazienka będzie prezentować się świetnie, ale również zmniejszy ryzyko wystąpienia ewentualnych awarii. Gdzie szukać dobrej jakości odpływów, zarówno punktowych jak i liniowych? Warto przejrzeć ofertę strony prysznicowe.pl, na której oferowane są świetnie wykonane odpływy prysznicowe.

Asortyment naszego sklepu internetowego zawiera także inne rodzaje wyposażenia łazienek. To między innymi wpusty podłogowe, uszczelnienia podpłytkowe, syfony, płyty brodzikowe, wpusty czy urządzenia sanitarne ze stali nierdzewnej. Dostarczamy wyłącznie sprawdzone rozwiązania zaprojektowane z myślą o tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych łazienek. Gwarantujemy doskonałą jakość, szybką wysyłkę i konkurencyjne ceny. Zachęcamy do składania zamówień. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Nasi doświadczeni specjaliści z przyjemnością doradzą i opowiedzą i zaletach poszczególnych produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl